16 tipov na zvýšenie hodnoty vašej nehnuteľnosti

Zopár rád o tom, ako zveľadiť vašu nehnuteľnosť, aby pritiahla pozornosť a dobre sa predala, či prenajala.

Miska váh s domom a peniazmi.Ako zvýšiť hodnotu svojho rodinného domu

Či sa už pripravujete bývať do svojho nového domu alebo ho predávate, resp. o ňom premýšľate ako o dlhodobejšej investícii, vždy  sa nájde niekoľko úprav, ktorými ho môžete vylepšiť. Z tých menej komplikovaných a ľahko uskutočniteľných vyťaží naozaj každý.
 
1.  Nechajte sa inšpirovať

Pár hodín konzultácií s architektom, či interiérovým dizajnérom nie je zadarmo, ale takto strávený čas iste nevyjde nazmar. Ich skúsené oko často krát odhalí detaily, ktoré vám unikli a poradia vám aj ako sa efektívne popasovať s prípadnými nevyriešenými otázkami. Obrátiť sa môžete na realitného odborníka vo svojom okolí, alebo hľadať inšpiráciu v magazínoch o bývaní a na webe.
 

2. Optimalizujte energetickú spotrebu

V prípade staršieho rodinného domu pozvite odborníka na vykonanie energetického auditu. Dodávatelia vám ho často poskytnú za prijateľných podmienok. Možno, na jeho odporúčanie, nejakým drobným zásahom znížite náklady, hoci len o pár percent, ale i to sa počíta.
 

3. Akcent na záhradnú architektúru

Obnovu záhrady neodkladajte na poslednú chvíľu. Okrasné kríky a trávnik zapôsobia lepšie, keď im necháte určitý čas na zakorenenie a budete ich tvarovať. Pri výbere dajte prednosť pôvodným, neinváznym druhom, nenáročným na údržbu. Osobitosť exteriéru dodá aj strom. Okrem tieňa poskytuje útočisko pre vtáky, prípadne plodí ovocie.
 

4. Určite vymaľujte

Novo vymaľované miestnosti vyzerajú čisto a to už samo osebe pridáva na hodnote. Ak ešte zvolíte neutrálne farby, ktoré preferuje väčšina ľudí, nehnuteľnosť nesporne nadobudne na príťažlivosti. A keď už sa raz budete venovať stenám a stropu, nezabudnite tiež opraviť omietky. Ak vám v niektorej miestnosti náhodou zostala štuková omietka, nahraďte ju úplne – už dávno totiž vyšla z módy.
 

5. Generálne upratovanie

Prvý dojem môžete urobiť len raz, preto nič nenechávajte na náhode. Od vchodových dverí až po povalu a pivnicu, vymeťte každý kút. V prípade obáv, že na to nebudete stačiť sami, najmä bezprostredne pred uvedením domu na trh, zvážte pomoc upratovacej služby.
 

6. Opticky zväčšite priestor

Veľkosť obytnej plochy je pri predaji/prenájme veľmi dôležitým faktorom, no nepočítajú sa len metre štvorcové. Záleží aj na vizuálnom pôsobení priestoru. Optické zväčšenie dosiahnete mnohými spôsobmi. Odsuňte nábytok od stien, využite svetlo a zrkadlá, experimentujte s dekoráciami, či farbami a vzormi na poťahoch, kobercoch a závesoch.
 

7. Malé úpravy v kúpeľni...

Nenáročnými, ale efektnými úpravami v kúpeľni sú maličkosti, ako výmena vodovodnej batérie, sprchovej hlavice, nový záves a jasnejšie osvetlenie. Dbajte na to, aby kúpeľňa vyzerala hygienicky – vyčistite kachličky i zrkadlá, nahraďte tesnenia a uistite sa, že funguje ventilácia.
 

8. ... a v kuchyni

Podobne i v kuchyni - dotiahnite nedokonale zapadajúce dvierka na skrinkách, vymeňte filter v odsávači, alebo inštalujte dvojité umývadlo. Eventuálne sa pohrajte s rozmiestnením spotrebičov, usporiadaním pracovných plôch a osvetlením.
 

9. Dobehnite zameškané opravy

Prejdite sa po dome a vypracujte si zoznam drobných opráv, ktoré ste chceli urobiť už dávno. Jednotlivo sa vám nemusia zdať dôležité, no po dokončení viacerých menších detailov vytvoríte dojem, že je dom dobre udržiavaný. A ten je na nezaplatenie. Ak si na všetko sami netrúfate, najmite si na deň alebo dva domáceho majstra.
 

10.  Starostlivosť o podlahy

Aby ste sa vyhli tomu, že prvým pocitom potenciálneho kupujúceho/nájomcu pri prehliadke bude obava z nákladnej výmeny podlahy, uveďte ju do uspokojivého stavu. Znamená to vytepovanie novších a výmenu starých, vydratých kobercov, voskovanie a lakovanie parkiet, či dôkladné vyčistenie keramických krytín.
 
Nasledujúce zásahy sa môžu javiť ako zložitejšie a vyžadujú vyššie investície, ale predstavujú príležitosť pre podstatne vyššie zhodnotenie.
 

11. Pridajte zimnú záhradu

Harmonicky integrovaná zimná záhrada pridáva bývaniu nový rozmer, ktorý býva často cenený viac, ako náklady na realizáciu. Kľúčom k úspechu tu je držať sa striktne pravidiel dizajnu – zimná záhrada by mala pôsobiť ako prirodzená súčasť domu. Najväčšia presklená časť musí byť orientovaná na juh, aby záhrada prijímala čo najviac tepla. Energetickú efektívnosť treba mať na mysli aj pri výbere podlahy i inštalácii vyhrievania a ventilácie.
 

12.  Zmeňte celú fasádu

Vhodne zvolená farba vonkajšej fasády signalizuje dobrý vkus vlastníka domu, je prívetivým prísľubom a pozvánkou k preskúmaniu interiéru. Mala by ladiť s tónmi okolitého krajinného prostredia, architektúrou, odtieňmi v záhrade a strešnou krytinou. Výraznejšie vynikať môžu vchodové dvere.
 

13.  Inštalujte solárne panely

Solárne panely sú ideálnym vybavením, ktoré uvíta každý, kto plánuje v dome zostať na dlhší čas, rádovo desiatky rokov. Predstava ušetrenej energie, ideálne podložená vami poskytnutým odhadom, môže byť kritickou pri rozhodovaní kupujúcich.
 

14.  Kompletne pretvorte kuchyňu, alebo kúpeľňu

Úplné prerobenie a modernizácia kuchyne, alebo kúpeľne sa zúročí predovšetkým pri starších domoch. Obe sa dajú dizajnom prispôsobiť zvyšku interiéru a vylepšiť aj ergonomicky. Spotrebiče možno nahradiť úspornejšími, čo spolu s evidentnou čistotou nového sanitárneho vybavenia, tvorí ďalšie neodolateľné lákadlo.
 

15.  Obnovte vykurovanie a klimatizáciu

Najmä pri určitých typoch stavieb pripadá do úvahy aj optimalizácia vykurovania a klimatizácie. Nové okná a dvere, izolácia, inštalácia podlahového kúrenia, či využitie teplovzdušného princípu. A ako alternatíva klimatizácie je výhodnejší celodomový ventilátor, alebo prenosná klimatizačná jednotka.
 

16.  Prikúpte pozemok

Ak sa vám naskytne príležitosť rozšíriť priľahlý pozemok, neváhajte. Jednak prilákate záujemcov s vyšším rozpočtom, rozšírite potenciál celej nehnuteľnosti a poskytnete novému majiteľovi priestor na sebarealizáciu.
 • heluz.png
 • stavmat.png
 • isover.png
 • buderus.png
 • csob.png
 • schiedel.png
 • xella.png
 • porfix.png
 • kontrakting.png
 • wieneberger.png
 • bramac.png
 • rigips.png
 • baumit.png
 • velux.png
 • schneider.png
 • inels.png
 • elid-air.png
poradime-vam